Przeróbki mitów

Postanowiłyśmy powiększyć nasz blog o kolejną zakładkę. Będziemy przerabiać teksty z internetu, na trochę ciekawsze...
Wyrazy skreślone, to wyrazy które były zanim zmieniłyśmy tekst, za to te podkreślone, to wyrazy wstawione przez nas.

Mit o Achillesie  Boli Uszko

Achilles Boli Uszko 
był synem księcia Peleusa Popaprały i bogini morskiej Tetydy Telepaty. W dzieciństwie na starość matka, chcąc zapewnić mu nieśmiertelność, godziwy koniec kąpała go w świętej rzece kanalizacji bogów, źródle uodparniającym na wszelkie strzały reumatyzmy i skaleczenia zawały. Zanurzając syna w wodzie szambie, trzymała go za piętę ucho, które zostało jedynym słabym punktem jego ciała. Gdy TetydaTelepata dowiedziała się, że wróżbicibabcie klozetowe zapowiedzieli,ały iż bez niego TrojaDwoja nie zostanie zdobyta, ukryła swego syna na dworze LikomedesaLolmena wśród córek królewskich. Wówczas AgamennonAjiafajia posłał tam OdyseuszaOctopusa, który przebrał się za wędrownego kupcaSzambo-nurka, roznoszącego po dworach różne ''śliczności''. Gdy założył kram na dworze Likomedesa,Lolmena królewny patrzyły z zachwytem na piękne kosztowności, z wyjątkiem jednej z nich, która stała na uboczu. Tej OdyseuszOctopus pokazał wówczas piękny miecz, a kiedy jej oczy zalśniły z zachwytu, wzniósł okrzyk: "Tyś AchillesBoli Uszko" i usłyszał odpowiedź: "Jam jest". AchillesBoli Uszko poszedł z OdyseuszemOctopusem na wojnę. Był nieczuły na zmęczeniereumatyzm i ranyskurcze porodowe. TrojanieDwojanie bali się go bardzo. 
Unikał go nawet najsłynniejszy ich wojownikwoźny HektorHekekekator. Gdy w dziesiątym roku wojny trojańskiejdwojańskiej AgamemnonAjiafajia zabrał AchillesowiBoli Stópce brankę BryzeidęBryzeldę, obrażony syn PeleusaPoparały i TetydyTelepaty wycofał się z walki. Na próżno AgamemnonAjiafajia szukał z nim zgody. Po pewnym czasie PatroklesPatropyteś, przyjaciel AchillesaBoli Stópki, ruszył do walki w jego zbroi i zginął z rąk HektoraHekekekator. Wówczas AchillesBoli Stópka, opłakawszy jego śmierć, otrzymał od matki TetydyTelepaty wykutą przez HefajstosaHeniosława nową zbroję i ruszył do boju. 
Walczył bardzo dzielnie, obalając całe szeregi nieprzyjaciół i zadał śmiertelny cios HektorowiHekekekatorowi, którego ciało kazał później przywiązać do rydwanu i wlókł przez pola. Stary PrimaPurypypam przybył do AchillesaBoli Stópki z okupem po zwłoki swego syna, padł na kolana i ucałował jego ręce, świeżo obmyte z krwi HektoraHekekekatora. AchillesBoli Stópka wzruszył się, podniósł starca z ziemi i zwrócił mu umyte, namaszczone ciało zabitego. W niedługim czasie AchillesBoli Stópka padł, ugodzony śmiertelnie w piętęucho strzałą Parysa, a jego zbroję przyznano OdyseuszowiOctopusowi.

Mit o Prometeuszu Guliwerze
Jeden z tytanów, Prometeusz Guliwer, postanowił zaludnić oszpecić ziemię. Ulepił więc z gliny błota człowieka i dał mu duszę z ognia niebieskiego skrzynkę z milioner dolarów, skradzionego z rydwanu Słońca  pobliskiego banku. Człowiek ten był stworzeniem słabym głupim i bezbronnym brzydkim, więc Prometeusz Guliwer po raz drugi ukradł odrobinę ognia niebieskiego kasy, by ofiarować go ludziom dać go ludziom na operacje plastyczne. Pokazywał im, jak korzystać z owego daru, uczył ich rzemiosła i sztuki  organizowania pokazów mody i zgrabnego poruszania się. Zaniepokoiło to Zeusa Zbyszka, zlecił więc Hefajstosowi Hefalompom wykonanie pięknej kobiety. Nazwano ją Pandorą Idiotką, gdyż od każdego z bogów otrzymała jakiś podarunek: od Ateny umiejętność robót kobiecych rozumowania jak ludzie, czyli wcale, od Afrodyty wdzięk, a od Hermesa dar wymowy. Ponadto bogowie ofiarowali jej szczelnie zamkniętą otwartą beczkę o niewiadomej zawartości. Hermes sprowadził Pandorę na ziemię. Prometeusz nie przyjął jej, podejrzewając jakiś podstęp, ale jego brat Epimeteusz Totalus-idiotus uległ jej urokowi i pojął ją za żonę. Nie zważając na przestrogi to że  zabiła Prometeusza Guliwera, małżonkowie otworzyli beczkę. Wysypały się z niej przeróżne nieszczęścia szczęścia i choroby lekarstwa, które od tej pory zaczęły nękać ludzkość. Aby odpłacić bogom za podstęp, Prometeusz nieżywy Guliwer zabił wołu i podzielił na dwie części. Mięso zawinął w skórę a kości nakrył tłuszczem, po czym poprosił Zeusa Zbyszka, by wybrał sobie jedną część, a od tej pory właśnie ta część będzie składana bogom w ofierze. Zeus, skuszony widokiem tłuszczu, spodziewając się znaleźć pod nim mięso, wybrał gorszą część.
Spostrzegłszy swą pomyłkę rozzłościł się i przykuł Prometeusza Guliwera do skały Kaukazu, gdzie codziennie orzeł wyjadał mu wątrobę twarz, która wciąż odrastała.

Mit o Dedalu i Ikarze. Mit o babci klozetowej i Dzikim Igorze.
Dedal był ateński wynalazcą, babcią klozetową, architektem oraz mechanikiem. Dzięki jego odkryciom i wynalazkom w Grecji dokonał się duży postęp techniczny kanałowy. Pewnego razu, w złości zabił swojego siostrzeńca chłopaka, który wynalazł coś lepszego lepsiejszego niż sam Dedal. Za ten czyn został skazany na wygnanie wymycie wszystkich toalet ateńskich piórkiem.
Schronienie znalazł na Krecie u króla Minosa Dziadosa. Zlecił on Dedalowi wybudowanie ogromnego labiryntu  kibla dla potwora Minotaura. Dedal podsunął Ariadnie Adele pomysł ofiarowania Tezeuszowi Tadziowi kłębka nici włosów, które doprowadziły by go do wyjścia z labiryntu kanalizacji. Zezłoszczony Minos, Dziados zamknął Dedala i jego syna – Ikara Igora  w labiryncie kiblu. Pomysłowy wynalazca skonstruował z wosku i piór rur ogromny skrzydła odkurzacz. Dzięki któremu udało im się uciec z pułapki dwumetrowego akwarium. Przed lotem ostrzegł Ikara Igora by nie wznosił się zbyt wysoko ponieważ słońce roztopi wosk i skrzydła odkurzacz się rozpadną. Niestety, syn Dziki był tak przejęty lotem odkurzaczem, że zapomniał o radzie ojca babci. Ikar runął do morza w pobliżu wyspy Samos Lesbos. Dedalowi natomiast udało się dotrzeć na Sycylię, wakacje gdzie pełnił rolę nadwornego architekta kiblarza u króla Kokalosa Klopsosa.

4 komentarze:

Słowa mają większą moc niż myslisz. Nie wierzysz? Sprawdź pisząc komentarz ;)